Fogyj zsírral! - A ketogén diéta
A ketogén diéta egyre nagyobb népszerűségnek örvend, viszont rengeteg egymásnak ellentmondó információ kering róla. Az alábbiakban igyekszünk eloszlatni a tévhiteket.
A ketogén diéta magas zsír- és alacsony szénhidrátbevitelen alapuló diéta, amelyet eredetileg epilepsziás betegek, főként gyerekek kezelésére fejlesztettek ki. A napi kalóriabevitel megoszlása 75 % zsír, 20 % fehérje és csupán 5 % szénhidrát. A drasztikus szénhidráthiány (napi 50 gramm alatti mennyiség) miatt ketózis alakul ki. Ez egy metabolikus állapot, amikor a máj apró szerves molekulákat, úgynevezett ketontesteket állít elő. A szervezet a zsírokat és a ketontesteket használja energiaforrás gyanánt, így biztosítva az optimális energiaszintet az agy, a szervek és az izomzat működéséhez.
A diéta kezdetén fáradtnak és erőtlennek érezheted magad, jelentős mértékben csökken az energiaszinted. Legalább 2-6 hétnek kell eltelnie ahhoz, hogy a szervezeted alkalmazkodjon a ketogén étrendhez. Sokan ott rontják el a dolgot, hogy nem várnak elég időt az átállással, korán feladják. Az is előfordulhat, hogy számodra nem ez a megfelelő diéta, viszont 1-2 hónapnak el kell telnie, mire kiderül, hogy beválik-e neked ez a módszer.
Vannak, akik hosszú időn keresztül nem tudják tartani magukat egy szigorú ketogén étrendhez, így megjelentek a ketogén diétának olyan típusai is, amelyek 1-2 napos szénhidrátfeltöltő napot engedélyeznek 5 napos szigorúan tartott diéta után. A ciklikus ketogén diéta esetében is vannak szabályok, amikre oda kell figyelni, és ez sem feltétlenül válik be mindenkinek.
Pozitívumként kell említeni, hogy a ketogén étrenddel ugyanolyan teljesítmény és izomerő érhető el, mint a magasabb szénhidráttartalmú diéták esetén. Segíti a zsírégetést és csökkenti az izomvesztés esélyét. A magas zsírmennyiség miatt kevésbé éhes az ember. A ketogén diétával csökkenthető a rák, a szívbetegségek, az Alzheimer-kór, a Parkinson-szindróma, a policisztás ovárium szindróma és az epilepszia kialakulásának valószínűsége. Ennek ellenére teljes orvosi kivizsgálás és szakvélemény kérése javasolt, mielőtt belekezd valaki.
Fontos megjegyezni, hogy noha a ketogén étrend zsírra épül, a telített zsírok fogyasztása továbbra sem ajánlott. A szív- és érrendszer egészségét szem előtt tartva az egészséges, telítetlen zsírokban gazdag ételek a javasoltak. Jó választás a vörös hús, a lazac, a tonhal, a makréla, a tojás, az avokádó, az olajos magvak, valamint az olíva- vagy kókuszolaj.
Általános szabályként elmondható, hogy mindenkinek saját magának kell megtapasztalnia, hogy a teste hogyan reagál az egyes diétákra. A ketogén étrend egy sok pozitívummal kecsegtető diéta, amennyiben a szervezet könnyen alkalmazkodik hozzá, ám szigorú, így csak a legelszántabbaknak ajánlott.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez