Ne most válj el! – Miért február a legrosszabb hónap a nagy döntésekhez?
Nézz ki az ablakon. Szürke az ég, szürke az aszfalt, és valószínűleg te is egy kicsit szürkének látod az életedet. Február közepe van: a karácsony csillogása már csak egy távoli, fárasztó emlék, a tavasz pedig még sehol nincs. Ebben a „senkiföldje” időszakban valahogy minden nehezebb. A reggeli felkelés egy görög tragédia, a munkahelyi e-mailek válogatott sértésnek tűnnek, és a párod... nos, a párod rágása valahogy hirtelen elviselhetetlenné vált.
Ilyenkor jön a gondolat: Ennyi volt. Nem bírom tovább. Felmondok. Elköltözöm. Elválok.
De mielőtt bevágod az ajtót, állj meg egy pillanatra. Van egy fontos hírem: februárban senki nem beszámítható.
A biológia egyszerűen ellenünk dolgozik
Nem veled van a baj, és nem is feltétlenül a házasságoddal. Egyszerűen elhasználódott a szervezetünk. Februárra a D-vitamin raktáraink az üres jelzés alatt villognak, a szerotoninszintünk (ami a boldogságért felelne) a béka feneke alatt van, a melatonin (az alvási hormon) meg teljesen megbolondult a sötétségtől.
Ebben a kémiai koktélban az agyunk vészüzemmódba kapcsol. Minden ingert fenyegetésnek érzékelünk, és a türelmünk, ami júliusban még végtelen volt, most egy porszemnyi méretűre zsugorodott.
A „Valentin-másnaposság”
Épp csak túl vagyunk a Valentin-napon, ami – valljuk be – a legtöbb párnak inkább stressz, mint öröm. Ha volt nagy felhajtás, azért érzed magad üresnek; ha nem volt, akkor meg azért, mert a közösségi média elhitette veled, hogy mindenki másnak tökéletes a kapcsolata, csak a tiéd egy romhalmaz. Február 15-én reggelre a rózsaszín lufi kipukkad, és marad a mosatlan edény az asztalon.
Ne hozz döntést a sötétben!
Van egy íratlan szabály: soha ne hozz sorsfordító döntést, ha éhes vagy, ha fáradt vagy, vagy ha február van. Ilyenkor hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy a belső ürességet egy külső változtatással – válással, költözéssel – meg tudjuk szüntetni. De a valóság az, hogy a lakásoddal vagy a férjeddel/feleségeddel együtt a saját februári depressziódat is magaddal vinnéd az új életedbe.
Mit csinálj helyette?
Várj. Ez ilyen egyszerű. Várj legalább áprilisig, amíg kisüt a nap, és az első rügyek megjelennek a fákon. Ha akkor is úgy érzed, hogy menned kell, akkor menj. De addig is próbáld meg túlélni:
Vegyél be extra adag D-vitamint.
Gyújts gyertyát, és nézz meg egy filmet, ami nem dráma.
Aludj egy órát délután, ha teheted.
És legfőképpen: ne vedd véresen komolyan a saját gondolataidat, amíg odakint hideg van,
A házasságod (vagy a munkád) valószínűleg nem romlott el véglegesen, csak éppen rajta van az a szürke, nyomasztó réteg, amit ez a hónap mindannyiunkra rákent. Adj magadnak és a másiknak egy esélyt a tavaszra.
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez