Miért gyűlölöd önmagad?
A gyűlölet másik oka lehet az is, hogy toxikus emberek lehetnek az életünkben, de mielőtt újra felelősséghárításba csapnánk át, vizsgáljuk meg, miért volt terük az életünkben ezeknek az embereknek. Mi hogyan és mivel adtunk ennek energiát, hiszen a világ csak az aktuális állapotunkat tükrözheti, nem többet, nem kevesebbet.
Ennek egyenes arányos következménye, hogy ha változást szeretnénk, önmagunkban kell elindulnunk.
Talán utálod magad, mert magányosnak és elszigeteltnek érzed magad. De ki rendelkezik az életed teremtése felett? Ki húzza fel azokat a falakat, hogy most így érzed magad?
„A magányosság nem úgy jön létre, hogy senki nincs körülöttünk, hanem sokkal inkább azáltal, hogy senkivel nem lehet megbeszélni olyan dolgokat, amelyeket fontosnak érzünk.” – Carl Jung
Amikor őszintén és igazságosan kifejezhetjük magunkat, úgy érezzük, kapcsolatban állunk a körülöttünk lévő emberekkel.
De sokszor mégis úgy érezzük, hogy félreértenek minket. Magányosnak érezzük magunkat. Elkezdjük gyűlölni magunkat.
Ezek a klasszikus okok, amiért oly sokan gyűlölik önmagukat. Problémákkal küzdünk. Mérgező emberek vannak életünkben. Magányos vagyunk.
Milyen hatással van rád, ha gyűlölöd önmagad?
Ha gyűlölöd magad, számodra az élet szűkös és keserű lesz.
Ha ilyenkor kapcsolatba lépsz valakivel, valószínűleg nem fogja megadni neked a megérdemelt tiszteletet, hiszen te sem így érzel önmagad iránt és ő ezt visszatükrözi csak neked.
Amikor mérgező emberekről van szó, akkor elfogadod és talán még a magyarázatot is gyártasz arról, hogy miért bánnak veled így. Hiszen az önértékelésed, az önszereteted alacsony. Rossz úton indulsz el újra, még jobban magadat okolod, miközben ezek a helyzetek pontosan az önszereteted próbálják „hergelni”. Persze nem úgy, hogy a másikat hibáztatod, mert azzal nem leszel előrébb, és csak gyűlöletben tartod magad továbbra is. Ellenben meghúzhatod a határvonalat, mondván -Köszi szépen, hogy emlékeztettél arra, hogy ettől jobban becsüljem önmagam! És ilyenkor varázsütésre megváltozik a világ. Átrendeződik minden, hiszen te is változtál, már becsülöd, elfogadod és szereted önmagad, így hozzád sem tudnak úgy viszonyulni, mint ahogyan korábban tették.
Ha magányosnak és félreértettnek érzed magad a körülötted lévő embereknek azt sugárzod, hogy te vagy a probléma.
Ha gyűlölöd aki vagy, az önmagadba vetett bizalmad, egy véres és fájdalmas csatában veszít. Nem érzed, hogy megérdemled a boldogságot vagy az élet sikereit és ezzel meg is teremted ezt a valóságot.
Ha hosszabb ideig tartod fent ez az állapot, akkor valami még rosszabb is történik. Kialakul az áldozat szerepe. Az élet tisztességtelen veled. Megszületik a torz gondolkodásmód, hogy semmit nem tehetsz az életed megváltoztatásával kapcsolatban. Az öngyűlölet pedig mélyen beágyazódik.
Az öngyűlölet az emberekkel való kölcsönhatásait is formálja. Az ego táplálkozik ebből és átveszi az irányítást. Az önértékelést, a siker és a boldogság mértéke szerint határozza meg, de ez egy tévút. Ezzel az álszemélyiséggel próbálkozik, hogy meggyőzze mások önértékelését, hogy meggyőzze önmagát, de belül csak az önostorozás él, a boldogság ezért marad mindig kellő távolságban. Ez a hang mélyen belül, a pszichében, továbbra is csavarja a gondolataidat. Tudja, hogy mélyen gyűlölöd magad és folyamatosan szabotálja az emberekkel folytatott interakcióidat. Ez a hang az elmédben az, amely megkérdőjelezi az önérvényesítésedet, és ami nem segít abban, hogy jobb életet élj.
Az elme csapkodásával szembenézve, a kicsi én hangja elcsendesedhet.
Eckhart Tolle összehasonlítja az embereket az állatokkal, és elmagyarázza, hogy az állatoknak nincs saját magukról fogalma. Nem alkotnak mentális képzeletet magukról.
Ez a legfontosabb, az elme hekkelésénél. Meg kell értened, hogy mindez az öngyűlölet, egy olyan mentális képen alapul, amelyet te hoztál létre magadról. Nem létezik, csak a te fejedben, a külvilág erre képzetedre csak reflektál és nem pedig igazolja.
Az öngyűlölet megállítható és gyógyítható állapot, amint megkérdőjelezed az önmagadról tévesen alkotott kép létjogosultságát. Vége lehet, ahogy felismered, hogy élteted, és azt is, hogy te teremtetted, valójában semmi okod nincs nem szeretni önmagadat úgy, ahogy vagy. Mint teremtő, ennek az állapotnak bármikor véget vethetsz.
Instagram ITT
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez