Ne maradj le a legjobb írásainkról!

Kövess minket Facebookon.

Stylemagazin

bezárom

www.menstyle.hu
  • STYLE.HU

    Élni tudni kell

  • ÉN
    • Divathírek
    • Apa mappa
    • Ápolt vagyok
  • MOBILITY
    • Autó & Motor
  • BODY & SPORT
    • Mindent a testnek
  • STYLENEWS
    • Kikapcsoló
    • Kultúra
  • ÉLETÉRZÉS
    • Egészség
    • Mindent egymásért
    • A kényeztetés eszközei
  • STYLELIFE
    • Interjúk
    • Utazás
    • Otthon & Design
    • Gasztronómia
Tovább a Style.hu-ra!    
Stylenews - A sport mint művészet – egy különleges szemlélet

A sport mint művészet – egy különleges szemlélet

Stylenews
Autó & Motor - Kedvenc receptem MEB platformra - Új Škoda Elroq 85 Teszt

Kedvenc receptem MEB platformra - Új Škoda Elroq 85 Teszt

Autó & Motor
Body & Sport - A Bajnokok Ligájában versenyez tovább Magyarország erős embere

A Bajnokok Ligájában versenyez tovább Magyarország erős embere

Body & Sport
Mindent a szemnek - Ezt a 10 filmet várják a legjobban a magyar nézők 2026-ban

Ezt a 10 filmet várják a legjobban a magyar nézők 2026-ban

Mindent a szemnek
Divathírek - Az elegancia ünnepe – beszélgetés Kanizsai Szilviával, a Canissi alapítójával

Az elegancia ünnepe – beszélgetés Kanizsai Szilviával, a Canissi alapítójával

Divathírek
Mindent a szemnek - Hihetetlen gyűjtemény került elő Puskás Ferencről és az Aranycsapatról - a Virág Judit Galéria árverezi el a kollekciót

Hihetetlen gyűjtemény került elő Puskás Ferencről és az Aranycsapatról - a Virág Judit Galéria árverezi el a kollekciót

Mindent a szemnek
Rendezvények - Ez a sorozat visszarepít a belle époque-ba – nézzük, mit érdemes tudni erről az időszakról!

Ez a sorozat visszarepít a belle époque-ba – nézzük, mit érdemes tudni erről az időszakról!

Rendezvények
 - Egy köszönömmel és egy kérek szépennel bármit elértek

Egy köszönömmel és egy kérek szépennel bármit elértek

Cool-Túra - Kordás József életművét mutatja be Budapest legújabb galériája

Kordás József életművét mutatja be Budapest legújabb galériája

Cool-Túra
Stylelife - Őszi feltöltődés: ezekben a hazai fürdővárosokban garantált a kikapcsolódás!

Őszi feltöltődés: ezekben a hazai fürdővárosokban garantált a kikapcsolódás!

Stylelife
Életérzés - Honnan tudjuk mikor kapunk zöld jelzést a másiktól a következő lépésre?

Honnan tudjuk mikor kapunk zöld jelzést a másiktól a következő lépésre?

Életérzés
Autó & Motor - Egy ikon, porban és sárban - Ford Mustang Mach-E Rally

Egy ikon, porban és sárban - Ford Mustang Mach-E Rally

Autó & Motor
  1. Sikertippek
  2. Felvettek!

Felvettek!

  • 2013. július 29.
  • Komment

Milyen nehézségekkel járhat, ha valaki egy kis településről költözik egy nagyvárosba? Milyen megpróbáltatásokkal járhat a szülőktől való leválás, az önállósodás? Kedves leendő diák, most minden kérdésedre választ kapsz!


Felvettek! - Sikertippek -  - felvételi, pszicho,

Milyen megpróbáltatásokkal járhat a szülőktől való leválás, az önállósodás?

A leválás és önállósodás kihívása elsősorban a szülői háztól távol továbbtanuló, kollégiumba, illetve albérletbe költöző fiatalokat érinti. Azoknak a diákoknak nehezebb a helyzetük, akiket otthonról nem tudnak támogatni, illetve akiknek tandíjat kell fizetniük. Az önállósággal együtt jár a felelősségvállalás, és az érzelmi - fizikai elszakadás is. Az új helyzet könnyen megboríthatja a lelki harmóniát, ha a fiatal egyedül érzi magát, vagy nem tudja, hogy mit kéne tennie, egy új helyzetben, felkészületlennek, tehetetlennek, tanácstalannak érzi magát. Érdemes ezért a szülőknek a fiatallal átbeszélni a potenciálisan adódó új helyzeteket. Ahonnan eljövünk, onnan a szálak nem szakadnak el, és ezért tenni is kell, ahová tartunk, ott pedig ki kell alakítani az újakat. A fiatal megtanul magáról gondoskodni, a lakóhelyéről, valamint a napi betevőről, tiszta ruhákról, számlákról. Gyakran csak ebben a helyzetben szembesülünk azzal, hogy energiabefektetés árán lehet csak elérni az addig megszokott, kézenfekvőnek tűnő feltételeket. Ha valamit nem intézünk el, más nem teszi meg helyettünk. Viszont ugyanez a tény segít megszilárdítani az önbizalmunkat, rájövünk, hogy képesek vagyunk előteremteni, megoldani, kivitelezni sok mindent.

Az elengedés könnyebb a szülőknek, ha tudják, hogy a gyermekük biztonságban van, és jó a közérzete is. Tehát az új helyzet mind érzelmi, mind praktikus, gyakorlati vonatkozásban szól a családról, barátokról, korábbi lakóhelyről, és az új helyről, új közegről, iskoláról, leendő barátokról. Az egyikből a másikba vezető úton a jármű az önállóság, önértékelés és felelősségvállalás. Merjünk kérdezni, ha nem tudjuk, hogy mitévők legyünk egy új helyzetben, nem kell mindent egyedül megoldanunk és kitalálnunk!

Milyen nehézségekre kell felkészülniük a fiataloknak, ha kollégiumba, albérletbe kerülnek?

Hatalmas kihívás lehet a diákoknak az albérletben, kollégiumban való együttélés más diákokkal. Alkalmazkodás nélkül nem megy, ezért ha ez még nem alakult ki, akkor ideje mielőbb kifejlesztenünk magunkban. Ne uralkodjon el a megfelelési kényszer, de a kedves, érdeklődő lakótársak a legnépszerűbbek. Fontos egymás határainak, a keretek tiszteletben tartása is, és a közös szabályrendszer kialakítása valamilyen szinten.

Ha ki tud alakulni a bizalom, az nélkülözhetetlen alap az együtt éléshez, ne kelljen féltenie a diáknak a saját dolgait a többiektől. Szükség van kompromisszumokra, például a takarítás terén ne mindig ugyanarra a diákra háruljon a feladat, vagy reggel a fürdőszobát ne foglalja le valaki órákra, ha a többiek is sietnének. További gyakori helyzetek, hogy amíg valaki tanulna, a másik bömbölteti a zenét, vagy házibulit szeretne tartani. A kompromisszumok lényege az egyensúly, az adok-kapok mérlege ne boruljon fel, van, hogy az egyik enged, és van, hogy a másik, attól függően, hogy kinek fontosabb az adott helyzet.

Milyen lépéseket célszerű megtenni, hogy a lehető leghamarabb otthon érezd magad az új környezetben?

Gondolkodj előre, tervezd meg az anyagiakat, és nézz utána a környezetnek is, amelybe költözöl. Milyen a környék, hová hogy lehet eljutni? Vihetsz-e magaddal olyan tárgya(ka)t, amely az otthodhoz köt, és jelenléte jó érzéssel tölt el az új környezetben is. A szülők főként az első időszakban aggódhatnak, ezért gyakrabban kérnek tájékoztatást arról, hogy miként van a fiatal. Legjobb, ha a korábbi hobbijaidat, kedvenc időtöltéseidet az új helyen is folytatni tudod, ez segít a komfortérzet kialakításában, megtartásában. Ugyanezt szolgálja a korábbi baráti kapcsolatok ápolása, ne érezd, hogy teljesen elszakadtál. Fontosak az új barátok is, de a régieket se felejtsd el!

Mennyire jellemző, hogy gondot okoz ilyenkor a beilleszkedés? Illetve főként milyen személyiségtípusnál jelenik ez meg?

Az alkalmazkodóbb típusoknak könnyen megy, viszont aki akaratos, domináns, agresszív, annak a fellépésére nem biztos, hogy pozitívan reagál a társaság, ha túl erős hatást akar gyakorolni rájuk, akkor ez könnyen átfordulhat az ellenkezőjébe. Aki figyelembe tudja venni a többiek szempontjait is, képes a nézőpontváltásra, annak nem fog gondot okozni a beilleszkedés, főként, ha az ő igényeire is oda figyelnek mások.

Milyen nehézségekkel járhat, ha valaki egy kis településről költözik egy nagyvárosba?

Teljesen más közeg, más az ingerküszöbe a megszokott környezet miatt egy kis településen, és egy nagyvárosban élő fiatalnak is. Nehéz megszokni, ha a csendes, nyugodt, kis lélekszámú környezetből egy zsúfoltabb, zajosabb, pörgősebb nagyvárosba kerülünk. Alkalmazkodást, türelmet igényel, hogy hozzászokjunk a sok új ingerhez, amelyek így meg is terhelhetik a szervezetünket, ezért fáradékonyabbak lehetünk, viszont résen kell lennünk a balesetek elkerülése végett is, hiszen a megszokottnál több felé kell irányítani a figyelmünket a közlekedésben is.

Az emberek gyakran türelmetlenebbek egymással nagyvárosokban, mert személytelenebbé válik a helyzet, mint a kisvárosban, ahol a kevesebb lakó valamelyest talán ismeri is egymást. Ez a változás zavaró lehet a fiatalnak, az értékeire is jobban kell figyelnie, és az eligazodásra is jobban fel kell készülnie. Sokakat már a levegőváltozás is megterhel, hiszen szennyezettebb a környezet, viszont a nagyváros cserébe sok látnivalóval, érdekes programokkal kecsegtet, érdemes kihasználni a lehetőségeket, és akkor nem csak a változást, hanem az újdonságokat is észrevesszük.

Mit lenne jó még tudnia a diáknak?

Ahogy az új lakóhelyen, úgy az új iskolában is más a helyzet, mint amit korábban megszokott a diák. Itt is szükség van nagyfokú önállóságra, mert nincs osztályfőnök, aki figyelmeztet a határidők előtt, és a távol élő szülők kevésbé tudnak motiválni. Sokszor a felsőoktatásban szembesül azzal a diák, hogy nem tud igazán tanulni. Itt nagyobb mennyiségű anyagot kell megtanulni, mint a középiskolában, és a vizsgaidőszakban koncentráltan készülni.

A kérdéseket köszönöm Kele Tímeának, a felvi.hu-tól.

                                                                                                    Csizmadia Dóra Dalma - pszichológus

                                                                                                                  csizmadiadora.hu

  • felvételi pszicho

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!


Szólj hozzá a cikkhez

Stylemagazin.hu

    Kapcsolódó cikkek
    Felvettek! - Sikertippek, divat, életmód, stílus
    Felvettek!
    • Sikertippek
    Heti Top 10A hét legjobb írásai
    Egy érzelmileg elérhetetlen férfival kár terveket szövögetni - Keresd a nőt!, divat, életmód, stílus
    Egy érzelmileg elérhetetlen férfival kár terveket szövögetni
    • Keresd a nőt!
    5 nosztalgikus fekete-fehér film karácsonyra - Keresd a nőt!, divat, életmód, stílus
    5 nosztalgikus fekete-fehér film karácsonyra
    • Keresd a nőt!
    Mit tesz az az ember, aki nem akar újra sérülni lelkileg? - Keresd a nőt!, divat, életmód, stílus
    Mit tesz az az ember, aki nem akar újra sérülni lelkileg?
    • Keresd a nőt!
    Így fuss télen: 4 tipp, ha a hideg időben is futócipőt húznál
    Az elegancia ünnepe – beszélgetés Kanizsai Szilviával, a Canissi alapítójával
    A sport mint művészet – egy különleges szemlélet
    Itt találtam meg önmagam
    Nézzetek egymásra a megfelelő partner ott van bennetek
    Miért épp az ünnepek idején törnek elő a régi érzések és kapcsolati minták?
    A Diótörő végre mindenkihez elér – varázslatos, élő zenekaros balettel indul a 2026-os év

    További cikkek

    Hogyan készülj fel egy állásinterjúra?

    Hogyan készülj fel egy állásinterjúra?

    Ha fizetésemelést szeretnél, ezeket fontold meg

    Ha fizetésemelést szeretnél, ezeket fontold meg

    Az élet egy játék - A sikeres emberek szokásai

    Az élet egy játék - A sikeres emberek szokásai

    A magyar férfiaknak nem érzik magukat sikeresnek

    A magyar férfiaknak nem érzik magukat sikeresnek

    5 szakértői tipp, ha eredményes változást szeretnél elérni a munkádban

    5 szakértői tipp, ha eredményes változást szeretnél elérni a munkádban

    Szemre való választás - Hogyan találjuk meg a megfelelő monitort?

    Szemre való választás - Hogyan találjuk meg a megfelelő monitort?

    Legolvasottabb írások

    Egy érzelmileg elérhetetlen férfival kár terveket szövögetni

    Egy érzelmileg elérhetetlen férfival kár terveket szövögetni

    5 nosztalgikus fekete-fehér film karácsonyra

    5 nosztalgikus fekete-fehér film karácsonyra

    Mit tesz az az ember, aki nem akar újra sérülni lelkileg?

    Mit tesz az az ember, aki nem akar újra sérülni lelkileg?

    Így fuss télen: 4 tipp, ha a hideg időben is futócipőt húznál

    Így fuss télen: 4 tipp, ha a hideg időben is futócipőt húznál

    Az elegancia ünnepe – beszélgetés Kanizsai Szilviával, a Canissi alapítójával

    Az elegancia ünnepe – beszélgetés Kanizsai Szilviával, a Canissi alapítójával

    A sport mint művészet – egy különleges szemlélet

    A sport mint művészet – egy különleges szemlélet

    Itt találtam meg önmagam

    Itt találtam meg önmagam

    Nézzetek egymásra a megfelelő partner ott van bennetek

    Nézzetek egymásra a megfelelő partner ott van bennetek

    A kutya hirtelen kedvetlen, lassú, bújós? – A csendes betegségek láthatatlan jelei

    A kutya hirtelen kedvetlen, lassú, bújós? – A csendes betegségek láthatatlan jelei

    Kövess minketStyle közösség

    @StyleHu követése

    Kövess minket Instagramon

    RSS csatornáink
    Legrissebb cikkek

    ÉN

    • Divathírek
    • Apa mappa
    • Ápolt vagyok

    MOBILITY

    • Autó & Motor

    BODY & SPORT

    • Mindent a testnek

    STYLENEWS

    • Kikapcsoló
    • Kultúra

    ÉLETÉRZÉS

    • Egészség
    • Mindent egymásért
    • A kényeztetés eszközei

    STYLELIFE

    • Interjúk
    • Utazás
    • Otthon & Design
    • Gasztronómia
    • kapcsolat
    • jogi nyilatkozat
    • impresszum
    • adatvedelem
    • rss
    © Stylemagazin.hu Copyright 2007-2025 | WebSite NetSolution Media Zrt.
    • STYLE.HU

      Élni tudni kell

    • ÉN
      • Divathírek
      • Apa mappa
      • Ápolt vagyok
    • MOBILITY
      • Autó & Motor
    • BODY & SPORT
      • Mindent a testnek
    • STYLENEWS
      • Kikapcsoló
      • Kultúra
    • ÉLETÉRZÉS
      • Egészség
      • Mindent egymásért
      • A kényeztetés eszközei
    • STYLELIFE
      • Interjúk
      • Utazás
      • Otthon & Design
      • Gasztronómia