A mese megkönnyíti a szívet – Inspiráló idézetek Disney mesékből
„A mese megkönnyíti a szívet, olyan porhanyóssá teszi, hogy az álom magvai könnyen kicsíráznak benne.” – mondta Seherezádé az Ezeregyéjszaka meséiben. Semmi nem fejleszti jobban az érzelmi intelligenciát, és tereli helyes irányba a képlékeny gyermeki gondolkodásmódot, mint egy jó mese, ami valódi erkölcsi üzenetet hordoz. A mese hosszú távon hat, és fejlődéslélektani szempontból felbecsülhetetlen szerepe van.
Az érzelmi intelligencia fejlesztését azonban magunkon kell kezdeni. A gyerekpszichológusok „gyógyító meséket” használnak fel, és a meseterápia egyre inkább teret nyer a felnőttek gyógyításában. „Az érzelmi intelligencia része önmagunk elfogadása, szeretete és tisztelete, és ez az alapja annak, hogy másokat is szeretni tudjunk, és elfogadjunk” – vallja Kádár Annamária mesepszichológia című könyvében. A mese nem más, mint a gyermeki szemmel látott világ, ezért különösen fontos, hogy mindig a gyerek korának, és érzelmi fejlettségének megfelelő mesét olvassunk, és soha ne hagyjuk magára gondolataival a tévé ezer csatornája előtt.
Felnőttkorban egészen más szemmel figyeljük a meséket. Míg a gyerek tudat alatt szippantja be egy-egy mese építő gondolatait, felnőttkorban már tudatosan értelmezzük is a mese morális üzenetét. Mesét nézni jó. A mese elvarázsol, és másik dimenzióba repít, távol az anyagi világtól. A gyerekből pedig ne csináljunk minifelnőttet, ne rángassuk ki idő előtt mesevilágból, inkább tanuljuk meg tőlük ezt az egyszerű és tiszta látásmódot. A mesében minden egyértelmű, rendezett, tiszta, és világosan átlátható. A gyermeki lélek nem tűri a kétértelműséget, és nem bonyolítja fölöslegesen az élet dolgait. A jó mesék mindig tartogatnak szívmelengető gondolatokat, melyek, ha jó közönségre, vagy hallgatóságra találnak, a felnőttet is megérintik, és érzékenyebbé teszik a világ dolgai iránt. Klasszikus és újabb Disney mesékből válogattunk.
“De az úton, melyen lépdelsz, ezer kérdés mélye vár, és csak akkor érhetsz csúcsra, ha egy hegy elédbe áll.” (Tarzan)
“Ha nem tudsz valami kedveset mondani, inkább ne is mondj semmit.” (Bambi)
“Meg ne tévesszen a rút külső, mert a szépség a belsőben lakozik.” (Szépség és a Szörnyeteg)
“Az embert nem az teszi igazi hőssé, hogy milyen erős a karja, hanem hogy milyen erős a szíve.” (Herkules)
“Az a bimbó, amely a legzordabb körülmények között nyílik ki, a legszebb és legritkább valamennyi közül.” (Mulan)
“A sorsunk bennünk él, csak elég bátornak kell lennünk, hogy szembenézzünk vele.” (Merida, a bátor)
“Nem számít, mennyire erősen gyászol a szíved, ha képes vagy továbbra is hinni, akkor előbb-utóbb valóra válnak az álmaid.” (Hamupipőke)
“A múlt történései nagyon tudnak fájni. De két választásod van: vagy elfutsz előlük vagy tanulsz belőlük.” (Oroszlánkirály)
“A végén mindig azok járnak jól, akik türelmesek.” (Aranyhaj és a nagy gubanc)
“Bátrabb vagy, mint hiszed, erősebb, mint sejted, és okosabb, mint gondolnád.” (Micimackó)
“Az embert nem az teszi igazi hőssé, hogy milyen erős a karja, hanem hogy milyen erős a szíve.” (Herkules)
“Nálunk az ohana azt jelenti, család. A család pedig azt, hogy soha senkit nem hagyunk magára és soha senkit nem felejtünk el.” (Lilo és Stitch)
Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!
Szólj hozzá a cikkhez