Ne maradj le a legjobb írásainkról!

Kövess minket Facebookon.

Stylemagazin

bezárom

www.menstyle.hu
  • STYLE.HU

    Élni tudni kell

  • ÉN
    • Divathírek
    • Apa mappa
    • Ápolt vagyok
  • MOBILITY
    • Autó & Motor
  • BODY & SPORT
    • Mindent a testnek
  • STYLENEWS
    • Kikapcsoló
    • Kultúra
  • ÉLETÉRZÉS
    • Egészség
    • Mindent egymásért
    • A kényeztetés eszközei
  • STYLELIFE
    • Interjúk
    • Utazás
    • Otthon & Design
    • Gasztronómia
Tovább a Style.hu-ra!    
Autó & Motor - Fent a csúcson – Bentley Continental GT avagy a dicső múlt és a jövő

Fent a csúcson – Bentley Continental GT avagy a dicső múlt és a jövő

Autó & Motor
 - A Tissot ikonikus PRX és Seastar kollekciók órái

A Tissot ikonikus PRX és Seastar kollekciók órái

Autó & Motor - Autóval Európában nyáron: pórul járhatunk, ha megszokásból vezetünk

Autóval Európában nyáron: pórul járhatunk, ha megszokásból vezetünk

Autó & Motor
 - Gyógyító kapcsolat? Na, még mit nem!

Gyógyító kapcsolat? Na, még mit nem!

Autó & Motor - Ez már mindennek a teteje! – BMW M 1000 XR teszt

Ez már mindennek a teteje! – BMW M 1000 XR teszt

Autó & Motor
Hight tech - Ezért káros egész nap a mobilod kijelzőjét nézni

Ezért káros egész nap a mobilod kijelzőjét nézni

Hight tech
Autó & Motor - Gen-E,  a városi nagymacska – Kipróbáltuk az elektromos Ford Pumát

Gen-E, a városi nagymacska – Kipróbáltuk az elektromos Ford Pumát

Autó & Motor
Utazás - Horvátország továbbra is a magyarok kedvence

Horvátország továbbra is a magyarok kedvence

Utazás
 - Mindenki sérül egy háromszöghelyzetben - Ezt tanítja egy szeretői kapcsolat

Mindenki sérül egy háromszöghelyzetben - Ezt tanítja egy szeretői kapcsolat

Stylelife - Mi történik a héten? 2025.06.30-07.06.

Mi történik a héten? 2025.06.30-07.06.

Stylelife
 - Az örök kérdés: Mit akar egy nő?

Az örök kérdés: Mit akar egy nő?

  1. BODY & SPORT
  2. A 10 sporttáplálkozási mítosz

A 10 sporttáplálkozási mítosz

  • 2015. november 22.
  • Komment

 
 
5. Minden sportital ugyanolyan 
 
Olyan sok különböző kutatást végeztek már sportitalokon, hogy sok termék szinte teljesen ugyanazzal a formulával dolgozik, ugyanazon bevált koncentrációban tartalmazzák az azonos összetevőket, melyek bizonyítottan működnek. De van néhány jelentős különbség is, például az, hogy egyes termékek általában hatékonyabbak, mint mások, és hogy a különböző sportitalok előnyösebbek a különböző egyének számára. Például, ha egy kis mennyiségű fehérjét és 6-8% szénhidrátot hozzáadsz a tipikus sportital képlethez, az bizonyítottan növeli az állóképességet és csökkenti a fizikai terhelés által kiváltott izom károsodást. De egyes sportolók például nem reagálnak jól futás közben fogyasztott fehérjére, így nekik például a hagyományos, protein nélküli sportitalok javasoltak.
 
6. Az izomgörcsök a kiszáradásnak köszönhetőek 
 
Az elképzelés, hogy a testmozgásból fakadó izomgörcsöket a kiszáradás és/vagy az elektrolit-hiány okozza, egy évszázadokkal ezelőtt készült hibás tanulmányból származik. A mai tudomány egyértelműen bebizonyította, hogy nincs összefüggés a kiszáradás szintje és az izomgörcsök kockázata között.
 
Ehelyett, az izmok görcse úgy tűnik, hogy a neuromuszkuláris fáradtság egy fajtájának egy tünete, melyet a szokatlan méretű megterhelés okoz (ezért fordul ez elő edzett sportolóknál szinte kizárólag a versenyeken), és többnyire azoknál a sportolóknál fordul elő, akiknek egy veleszületett fogékonysága van a görcsökre. A megnövelt folyadék- és elektrolitbevitel nem csökkenti a görcsök előfordulásának kockázatát az erre érzékeny sportolóknál, de egy tanulmány szerint, a fokozott nátrium fogyasztás hosszabb megterhelések előtt késlelteti a görcsöket.
 
7. Több zsír fogyasztása növeli az állóképességet 
 
Jelenleg népszerű az a trend az állóképességi sportolók körében, hogy magas zsírtartalmú étrendet követnek, hogy ezzel növeljék az izmok zsírból való táplálkozását az edzés alatt, így megkímélendő a korlátozott glikogén raktárakat. Tanulmányok kimutatták, hogy a magas zsírtartalmú étrend követése valóban megnöveli az izmok zsírraktárakból való üzemanyag szerzését hosszabb edzések során, de ez nincs hatással a teljesítményre.
 

4. Igyál annyit, hogy teljesen megakadályozd a kiszáradást

Sportolók egész generációinak tanították, hogy bármilyen mennyiségű kiszáradás negatív hatással lesz az atlétikai teljesítményre és nagyobb a kockázata hő-kimerültségnek és a hőgutának. Az újabb tudományok bebizonyították, hogy ez nem pontosan így van, a régi tanács nem célravezető.

Ez különösen a futóknál vált ki ellentétes hatást, mert intenzív futás alatt szinte lehetetlen annyi folyadékot olyan gyorsasággal fogyasztani, amilyen gyorsan a test azt veszíti izzadás során. Számos tanulmány kimutatta, hogy a futók a legjobb teljesítményt akkor érik el, és egyúttal nincsenek  jobban kitéve a hő betegségek kockázatának, amikor csak akkor isznak, mikor szomjasak. Ez azonban általában az elvesztett folyadék mindössze 65-70 százalékát pótolja, viszont a gyomornak is kevésbé megterhelő.

5. Több zsír fogyasztása növeli az állóképességet 

Jelenleg népszerű az a trend az állóképességi sportolók körében, hogy magas zsírtartalmú étrendet követnek, hogy ezzel növeljék az izmok zsírből való táplálkozását az edzés alatt, így megkímélendő a korlátozott glikogén raktárakat. Tanulmányok kimutatták, hogy a magas zsírtartalmú étrend követése valóban megnöveli az izmok zsírraktárakból való üzemanyag szerzését hosszabb edzések során, de ez nincs hatással a teljesítményre.

6. Az izomgörcsök a kiszáradásnak köszönhetőek 

Az elképzelés, hogy a testmozgásból fakadó izomgörcsöket a kiszáradás és/vagy az elektrolit-hiány okozza, egy évszázadokkal ezelőtt készült hibás tanulmányból származik. A mai tudomány egyértelműen bebizonyította, hogy nincs összefüggés a kiszáradás szintje és az izomgörcsök kockázata között.

Ehelyett, az izmok görcse úgy tűnik, hogy a neuromuszkuláris fáradtság egy fajtájának egy tünete, melyet a szokatlan méretű megterhelés okoz (ezért fordul ez elő edzett sportolóknál szinte kizárólag a versenyeken), és többnyire azoknál a sportolóknál fordul elő, akiknek egy veleszületett fogékonysága van a görcsökre. A megnövelt folyadék- és elektrolitbevitel nem csökkenti a görcsök előfordulásának kockázatát az erre érzékeny sportolóknál, de egy tanulmány szerint, a fokozott nátrium fogyasztás hosszabb megterhelések előtt késlelteti a görcsöket.

7. Minden sportital ugyanolyan 

Olyan sok különböző kutatást végeztek már sportitalokon, hogy sok termék szinte teljesen ugyanazzal a formulával dolgozik, ugyanazon bevált koncentrációban tartalmazzák az azonos összetevőket, melyek bizonyítottan működnek. De van néhány jelentős különbség is, például az, hogy egyes termékek általában hatékonyabbak, mint mások, és hogy a különböző sportitalok előnyösebbek a különböző egyének számára. Például, ha egy kis mennyiségű fehérjét és 6-8% szénhidrátot hozzáadsz a tipikus sportital képlethez, az bizonyíttan növeli az állóképességet és csökkenti a fizikai terhelés által kiváltott izom károsodást. De egyes sportolók például nem reagálnak jól futás közben fogyasztott fehérjére, így nekik például a hagyományos, protein nélküli sportitalok javasoltak.

- See more at: http://sportvitalitas.hu/hu/2014/a-10-legelterjedtebb-sporttaplalkozasi-mitosz/#sthash.xrruQemy.tiUe2r1w.dpuf
8. A legtöbb futó elég szénhidrátot fogyaszt
 
A korai 2000-es évek alacsony szénhidráttartalmú diéta őrületének árnyékában ma sokan azt hiszik, hogy egy átlagos futó diétája magas szénhidráttartalmú. Sportolástól függetlenül, átlagosan kalória bevitelünk közel mindössze 50 százaléka szénhidrát, és bár az 50 százalék szénhidráttartalmú diéta túl sok is lehet egy ülőmunkát végzőnek, aki kevés szénhidrátot éget el, a legtöbb futónak ez nem elég.
 
A sportolók optimális szénhidrát bevitele nem egy kaptafára készül. Ennek beállításához figyelembe kell venni testsúlyát és aktivitási szintjét. Egy futónak például legalább 4 gramm szénhidrát szükséges testsúly kilónként naponta. Versenysportolóknak csúcsidőszakban szükség lehet, napi kilónkénti 10 grammra is.
 
A 10 sporttáplálkozási mítosz - BODY & SPORT -  - étrendkiegészítők, mítosz, sportolók, sporttáplálkozás,
 
9. A sportolóknak ugyanolyan megfontoltan kell táplálkozniuk, mint a nem sportolóknak
 
Sok sportoló azt hiszi, hogy olykor “becsúszhat” egy-egy egészségtelenebb étel, mert ők úgyis ledolgozzák, nem úgy, mint egy átlagos, otthon ülő. Sporttáplálkozási szakértők viszont gyakran harcolnak ezzel a feltételezéssel, azzal érvelve, hogy a telített zsíroknak, a cukornak és a többinek ugyanolyan szörnyű hatása van a szervezetre mindenki esetében, teljesen függetlenül attól, hogy az illető rendszeresen sportol-e vagy sem. De, abban igaza van a sportolóknak, hogy a nagy mennyiségű aerob testmozgás enyhíti az “egészségtelennek” címkézett tápanyagok negatív hatásait. 
 
Igaz, a fejlett országokban élő diétája átlagban borzasztó, és a futás bár pozitív hatással van, mégsem ad engedélyt arra, hogy helytelenül táplálkozzunk. De ha valaki egyáltalán nem sportol, az még tökéletes étrend mellett sem lesz egészséges a mozgás teljes hiánya mellett. 
 
10. Az étrendkiegészítők szükségesek a maximális teljesítményhez 
 
Sok forgalomban lévő táplálékkiegészítőt, állóképességi sportolók igényeire szabva, az állóképesség fokozására terveznek meg. Ezek valós hatása azonban tudományosan nem bizonyított. A legtöbb élvonalbeli sportoló nem is fogyaszt ilyen típusú táplálékkiegészítőt.
Előző
2 / 2. oldal

  • étrendkiegészítők mítosz sportolók sporttáplálkozás

Tetszett a cikk? Oszd meg másokkal is!


Szólj hozzá a cikkhez

Stylemagazin.hu

    Kapcsolódó cikkek
    A 10 sporttáplálkozási mítosz - Egészség, divat, életmód, stílus
    A 10 sporttáplálkozási mítosz
    • Egészség
    Elítélt sportolók - , divat, életmód, stílus
    Elítélt sportolók
    Heti Top 10A hét legjobb írásai
    Mit tegyél, amikor nem tudod, hogy merre tarts? - Életérzés, divat, életmód, stílus
    Mit tegyél, amikor nem tudod, hogy merre tarts?
    • Életérzés
    Boldogság minden áron? - Keresd a nőt!, divat, életmód, stílus
    Boldogság minden áron?
    • Keresd a nőt!
    Nyári gyümölcsös galette recept - Stylelife, divat, életmód, stílus
    Nyári gyümölcsös galette recept
    • Stylelife
    Ezért káros egész nap a mobilod kijelzőjét nézni
    Gen-E, a városi nagymacska – Kipróbáltuk az elektromos Ford Pumát
    Nyár és olvasás – miért ilyenkor tudunk a legjobban elmélyülni a könyvekben?
    Mi történik a héten? 2025.06.30-07.06.
    Autóval Európában nyáron: pórul járhatunk, ha megszokásból vezetünk
    Csillagjegyed alapján milyen koktél illik hozzád?
    JENNIFER LOPEZ MEGOSZTOTTA OLDALAIN A MAGYAR FLASHMOBOT!

    Kapcsolódó cikkek

    Elítélt sportolók

    Elítélt sportolók

    További cikkek

    A legjobb kettlebelles izomépítő gyakorlatok

    A legjobb kettlebelles izomépítő gyakorlatok

    Limitált csomagolású focipalackkal támogatja a közös szurkolást az Unicum

    Limitált csomagolású focipalackkal támogatja a közös szurkolást az Unicum

    3 oka annak, hogy miért jársz éjszaka is WC-re

    3 oka annak, hogy miért jársz éjszaka is WC-re

    Tévhitek a motorozásról

    Tévhitek a motorozásról

    FINA a Lupán

    FINA a Lupán

    Tim Gábor közösségi adományozással indulna a Hungaroringen a Clio Cup Europe-ban

    Tim Gábor közösségi adományozással indulna a Hungaroringen a Clio Cup Europe-ban

    Legolvasottabb írások

    Mit tegyél, amikor nem tudod, hogy merre tarts?

    Mit tegyél, amikor nem tudod, hogy merre tarts?

    Boldogság minden áron?

    Boldogság minden áron?

    Nyári gyümölcsös galette recept

    Nyári gyümölcsös galette recept

    Ezért káros egész nap a mobilod kijelzőjét nézni

    Ezért káros egész nap a mobilod kijelzőjét nézni

    Gen-E,  a városi nagymacska – Kipróbáltuk az elektromos Ford Pumát

    Gen-E, a városi nagymacska – Kipróbáltuk az elektromos Ford Pumát

    Nyár és olvasás – miért ilyenkor tudunk a legjobban elmélyülni a könyvekben?

    Nyár és olvasás – miért ilyenkor tudunk a legjobban elmélyülni a könyvekben?

    Mi történik a héten? 2025.06.30-07.06.

    Mi történik a héten? 2025.06.30-07.06.

    Autóval Európában nyáron: pórul járhatunk, ha megszokásból vezetünk

    Autóval Európában nyáron: pórul járhatunk, ha megszokásból vezetünk

    Csillagjegyed alapján milyen koktél illik hozzád?

    Csillagjegyed alapján milyen koktél illik hozzád?

    Kövess minketStyle közösség

    @StyleHu követése

    Kövess minket Instagramon

    RSS csatornáink
    Legrissebb cikkek

    ÉN

    • Divathírek
    • Apa mappa
    • Ápolt vagyok

    MOBILITY

    • Autó & Motor

    BODY & SPORT

    • Mindent a testnek

    STYLENEWS

    • Kikapcsoló
    • Kultúra

    ÉLETÉRZÉS

    • Egészség
    • Mindent egymásért
    • A kényeztetés eszközei

    STYLELIFE

    • Interjúk
    • Utazás
    • Otthon & Design
    • Gasztronómia
    • kapcsolat
    • jogi nyilatkozat
    • impresszum
    • adatvedelem
    • rss
    © Stylemagazin.hu Copyright 2007-2025 | WebSite NetSolution Media Zrt.
    • STYLE.HU

      Élni tudni kell

    • ÉN
      • Divathírek
      • Apa mappa
      • Ápolt vagyok
    • MOBILITY
      • Autó & Motor
    • BODY & SPORT
      • Mindent a testnek
    • STYLENEWS
      • Kikapcsoló
      • Kultúra
    • ÉLETÉRZÉS
      • Egészség
      • Mindent egymásért
      • A kényeztetés eszközei
    • STYLELIFE
      • Interjúk
      • Utazás
      • Otthon & Design
      • Gasztronómia